טיפים למשקיע העצמאי

טיפים למשקיע העצמאיאנשים רבים חולמים להצליח בשוק ההון, למצוא השקעה שתביא תשואה גבוהה מאוד ותעניק ביטחון כלכלי מהיר וגדול. המציאות כמובן שונה ולא זוהרת כל כך לרוב, שוק ההון יכול בהחלט להביא רווחים יפים אך יש לדעת מה עושים ולהכיר את השוק טוב ככל שניתן, לא חייבים להיות כלכלנים או מתמטיקאים מבריקים, פשוט ללמוד כל הזמן, ננסה לתת כמה טיפים מקצועיים למשקיע העצמאי. משקיע עצמאי הוא אדם פרטי שמחליט לנהל את תיק ההשקעות שלו לבד, לבצע את ההחלטות לבדו ולא לתת למנהל תיקים כזה או אחר לנהל את הכסף.

הגדרת יעדים מראש

חשוב מאוד להחליט מראש על יעדי השקעה, משקיע עצמאי צריך לדעת מתי יצטרך את הכסף שהוא הולך להשקיע ולצורך מה. ההחלטה משפיעה על הרכב התיק ורמות הסיכון.

כמה תנודתיות אתם מוכנים לסבול

המשקיע צריך להחליט מה רמת התנודתיות הסבירה או שנאת הסיכון שלו. משקיע שירידה של 20%-30% בערך התיק תוביל למכירת כל התיק נחשב שונא סיכון ורצוי שיבחר באפיקים בטוחים יותר ואילו משקיע שמוכן לסבול תנודות בשוק יכול להכליל גם מכשירים מסוכנים יותר.

קביעת החלוקה בתיק

חשוב לבצע הקצאת נכסים של התיק, הכוונה היא לחלוקה באחוזים של מרכיבי התיק. מה יהיה  מרכיב המניות, כמה אג"ח מדינה וכמה קונצרניות, איזה אחוז לשים על תעודות סל, מרכיב מט"ח בתיק וכדומה. משקיעים לטווח ארוך רצוי שיעלו את הרכיב המנייתי בתיק.

ניהול תיק השקעות עצמאי

מאפיין מובהק של משקיעים חדשים הוא התלהבות ובדיקה של תיק ההשקעות בתדירות גבוהה מדי. בדיקות תכופות מדי יובילו ללחצים מתנודות בשוק, יש שממליצים לבדוק את מצב התיק רק אחת לשנה אך גישה זו אינה מתאימה לכל משקיע, בכל מקרה רצוי לא להגזים ולתת לשוק לעבוד. לקראת סיום טווח ההשקעה ניתן לערוך שינויים בתיק על מנת שיהיה סולידי יותר.

גיוון ופיזור של התיק

חשוב מאוד לשמור על גיוון ופיזור, שהתיק לא יורכב רק מרכיב אחד כמו מניות או אג"ח. למשקיע מתחיל וחסר ניסיון רצוי לבחור באפשרות של קרנות נאמנות ותעודות סל על פני חיפוש המנייה הספציפית שתביא תשואה טובה. הפיזור מתייחס גם למיקום בעולם, משקיע עצמאי צריך להחזיק גם נכסים פיננסיים משווקים מחוץ לישראל על מנת להפחית את הסיכון ולגוון את ההשקעה.

קבלו ייעוץ מתאים

חשוב מאוד לקבל ייעוץ רק מגורם מורשה, מקצועי ואובייקטיבי. יועצי ההשקעות בבנקים הם מקצועיים מאוד ואובייקטיביים מאוד למרות מה שמקובל לחשוב. דעה נוספת היא חשובה ויכולה להיות פתח להזדמנויות.

לא לקחת סיכונים מיותרים

משקיע עצמאי צריך להיזהר מרדיפה אחר ריגושים מסוכנים שעלולים להביא להפסדים קשים, ההשקעה היא לטווח ארוך ולמטרת שיפור הביטחון הכלכלי של המשקיע ואינה קזינו. השקעה לאורך זמן עם תשואות טובות מצריכה למידה, השקעה, התמדה וקור רוח.

ללמוד כל הזמן

משקיע עצמאי צריך להכיר את המכשירים הנמצאים בשוק ההון ואת ההבדלים ביניהם, משקיע טוב כל הזמן לומד. קראו עיתוני כלכלה, אך לא בהגזמה ואל תהיו בטוחים שאתם יודעים הכל הכי טוב.

יציבות לאורך זמן

משקיע לטווח ארוך צריך לחפש מכשירים וגופים יציבים שיכולים להביא לתשואות טובות לאורך זמן ולא מניות כוכבות שהן מסוכנות יותר.

שימו לב לעלויות

חשוב מאוד לשים לב לעמלות ולדמי הניהול, אלו יכולים לנגוס מאוד ברווחים של התיק ובחישוב של הריבית דריבית מדובר על הרבה כסף. אין צורך להעדיף מיד מכשירים פיננסיים מיוחדים ויקרים או קרן נאמנות מוצלחת אך יקרה, בדקו את השוק ואת העלויות הנלוות.תגובה אחת

  1. אשראי בנקאי

    ממליץ לחלק כמה שיותר את ההשקעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.