השקעות בסין – להשקיע בכלכלה הצומחת של העתיד

סין אמנם עדיין מוגדרת כמדינה קומוניסטית והשלטון בה עדיין מתנהל על ידי מפלגה יחידה ולעיתים בצורה קצת דיקטטורית, אך מבחינה מעשית וכלכלית היא כבר מדינה קפיטליסטית לחלוטין ומהווה את מוקד הצמיחה הכלכלי המרכזי בשנים האחרונות, וכנראה גם בעתיד, בעולם כולו. השקעות בסין הפכו אטרקטיביות מאוד בעשור האחרון, על משקיעים מוסדיים ופרטיים כאחד, כאשר השוק הסיני מראה כמעט מדי שנה אחוזי צמיחה דו ספרתיים וכלכלת סין כבר הפכה להיות הכלכלה השנייה בגודלה בעולם אחרי ארה"ב.

כמו כל דבר במדינת הענק הסינית, מדינה שמאופיינת בבירוקרטיה קשה ונוקשות שלטונית מחמירה, גם השקעות בסין הן מורכבות ומציעות מגוון אפשרויות למשקיע הפרטי והמוסדי. לפני ביצוע ממשי של השקעות בסין חשוב להבין את התחום, להכיר את אפשרויות ההשקעה, את מגבלות המס ואת התקנות הממשלתיות לגבי משקיעים זרים.

מאמר זה דן בתחום של השקעות בסין מבחינת השקעות בניירות ערך ולא הקמת חברות בסין או הקמת פעילות כלשהי בסין, נושא מורכב שמצריך התייחסות נפרדת.

השקעות

רכישה ישירה של מניות סיניות – מבחר עצום ומבנה סבוך

צורה אחת של השקעות בסין היא רכישה ישירה של מניות של חברות סיניות, אך סוג זה של השקעה אינו מיועד לכל משקיע ובכל מקרה מדובר על השקעה מסובכת ומסוכנת. באופן טבעי שוק המניות של חברות סיניות הוא פשוט עצום, בסין שתי בורסות פנימיות (שנחאי ושנזן), יש את הבורסה בהונג-קונג שנמצאת בשליטת סין ובנוסף חברות סיניות שמונפקות בבורסות ארה"ב, לונדון, סינגפור ויפן. משקיעים פרטיים אינם יכולים לרכוש כל סוג של מניה שנסחרת בבורסות סין לצרכי השקעות בסין, יש סוג מסוים של מניות שמיועד למשקיעים זרים.

כמו כל מסלול השקעה במניות ספציפיות, מדובר על מסלול עם סיכון רב, השקעות בסין בצורה כזו מצריכות ידע כלכלי ומקצועי שרלבנטי לשוק הסיני וכמו כן יכולת ניתוח ובחירת מניות של חברות נבחרות.

השקעות בסין דרך תעודות סל

שיטה מאוד נוחה וכזו שאמורה להיות יעילה לאורך זמן היא השקעות בסין באמצעות תעודות סל. תעודת סל היא מכשיר פיננסי שעוקב אחרי הביצועים של מדד כלשהו, התעודה עוקבת אחרי המדד בצורה של רכישת כל נכסי הבסיס של אותו מדד בהתאם למשקלם במדד, הרכישה היא של מנפיק התעודה ולא של הלקוח שמחזיק בה. בנוסף, התעודות מתחייבות לספק למשקיע את תשואת המדד בכל מקרה.

השקעות בסין באמצעות תעודות סל מאפשרות להשקיע בכמה נכסים (מניות, אג"ח) באמצעות נכס אחד וללא רכישה של כל נכסי המדד. כמו כן, לאורך זמן המדדים עולים, ברוב המקרים מנהלי השקעות מקצועיים לא מצליחים להשיג תשואת יתר על המדדים ודמי הניהול נמוכים יחסית.

השקעות בסין באמצעות קרנות נאמנות

קרן נאמנות היא קרן שמשקיעה בניירות ערך על פי מדיניות השקעה מסוימת שמוגדרת בתקנות הקרן, המשקיעים רוכשים יחידות השתתפות בקרן ומרוויחים את התשואה שמנהל הקרן משיג בניכוי דמי ניהול.  ישנן הרבה קרנות נאמנות שמתאימות עבור השקעות בסין, חלקן משקיעות רק בסין וחלקן משקיעות בכמה שווקים מתפתחים.

יתרון נוסף של השקעות בסין בקרנות נאמנות הוא שיש מנהל קרן מקצועי שבוחר את נכסי ההשקעה והמשקיע הפרטי מחזיק בפועל רק בקרן. דמי הניהול של קרנות הנאמנות גבוהות לעומת תעודות הסל ויש לקחת זאת בחשבון בחישוב התשואה.

לכל משקיע מומלץ מאוד להוסיף השקעות בסין כחלק מתיק ההשקעות שלו, בהתאם לרמת הסיכון וההון הפנוי שקיים להשקעה. סין היא כלכלה חזקה ומדינה חזקה שעברה את המשבר האחרון בצורה טובה וצפויה רק להמשיך ולצמוח.כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.