הלוואות גמ"ח – הצד הפיננסי של גמילות חסדים

בעולם היהדות, גמילות חסדים היא מצווה וחובה של כל אדם, הפירוש הראשי של הגמ"ח הוא תרומה ועזרה לאנשים אחרים בכל אמצעי שעומד לרשות אותו אדם, בכסף (הלוואות גמ"ח למשל), בשירות, בסחורה כלשהי וכדומה. על פי צו היהדות, אותה גמילות חסדים מוענקת על ידי האדם בחסד ולא על מנת להרוויח מכך דבר מה – כסף, כוח, מוניטין, השפעה.

כיום רלבנטי בעיקר מבחינת הלוואות גמ"ח

מוסד הגמ"חים כיום מוכר ופועל בעיקר בתחום הפיננסי, כאשר הדגש הוא על הלוואות באמצעות מוסדות וגופים שמופעלים על ידי קהילות ומוסדות דתיים – בעיקר מהמגזר החרדי. מוסד הגמ"ח הוא מוסד שאין לו כוונת רווח שעיקר פעילותו סובבת סביב הענקת סיוע בצורות שונות לנזקקים, רוב הגמ"חים משרתים קהילה, זרם או אזור מסוים של המגזר הדתי/חרדי. מעבר לתחום של הלוואות גמ"ח שהוא כאמור העיקרי, ישנם ארגוני גמילות חסדים שמציעים לבוש, מזון, הכשרה, העשרה וכדומה כסיוע לנזקקים או אנשים רלבנטיים מהמגזר שאותו משרת הגמ"ח.

הלוואות גמ"ח – הלוואות ללא כוונת רווח

עקרון הגמ"ח הוא שהסיוע שמוענק אינו על מנת להרוויח מכך משהו, לכן הלוואות גמ"ח הן הלוואות בתנאים טובים ברוב המקרים, ההלוואה אינה למטרת רווח ולכן אינה נושאת ריבית בדרך כלל או שהיא נושאת ריבית מינימלית שנועדה רק לשמור על ערך הכסף. מעבר לכך שהצמדת ריבית אל הלוואות גמ"ח מהווה חריגה מההגדרה הרשמית של היהדות לגבי מהות נתינת הסיוע, רווחים על ההלוואות מהוות סתירה להגדרה החוקית של הלוואות גמ"ח מבחינת מדינת ישראל – מוסדות הגמ"ח מוגדרים כעמותות ללא כוונת רווח ולכן עשיית רווח חורגת מהמנדט שניתן להם מבחינת המדינה, רישוי עסקים, רשם עמותות וכדומה.

הלוואות גמ"ח – לרוב מדברים בדולרים

במגזר החרדי, שהוא המרכזי מבחינת הלוואות גמ"ח, יש אנשים רבים בעלי קשרים לארה"ב בצורה זו או אחרת ובנוסף רבים ממוסדות הגמ"ח בנויים בעיקר על בסיס תרומות של מגזרים חרדיים מארה"ב. מסיבה זו הלוואות גמ"ח מוענקות במקרים רבים בדולר ארה"ב ולאו דווקא בשקלים. הדולר מהווה מטבע מרכזי במגזר החרדי בכל מקרה ולא רק לגבי הלוואות גמ"ח.

הלוואות קטנות לצרכים בסיסיים ומהותיים

המוסדות שמציעים הלוואות גמ"ח ברוב מוחלט של המקרים מציעים הלוואות עבור סכומים קטנים ולשימושים בסיסיים או מהותיים, אדם לא יכול באופן עקרוני לבקש הלוואות גמ"ח כפיתרון למימון רכב חדש או על מנת לממן את החופשה המשפחתית הקרובה. הרבה מוסדות מציעים הלוואות גמ"ח עם מגבלת סכום של 1,000$ בעוד שישנם אלו שמציעים הלוואה ללא ריבית של עד 10,000 ש"ח.

הלוואות גמ"ח מוענקות ללווים לתקופה של כמה חודשי החזר בלבד ולא לכמה שנים, עובדה זו נובעת גם משום שהלוואות גמ"ח הן עבור סכומים יחסית קטנים וגם על מנת לשמור על תזרים מזומנים של הגמ"ח כך שיוכל להמשיך לספק הלוואות לאנשים נוספים.

הלוואות גמ"ח מיוחדות

גמ"חים שמציעים הלוואות עבור סכומים גבוהים יותר הן הלוואות מיוחדות שמוגדרים כסיוע לרכישת דירה לילדים, ההלוואה גדולה יותר ולתקופה ארוכה יותר אך בכל זאת לא מדובר על סדרי הגודל של משכנתאות בשוק המסחרי. קבלת הלוואה כזו מצריכה לעיתים הפרשה קבועה למוסד המלווה.

תהליך קבלת הלוואות גמ"ח

במקרים רבים יש צורך בהיכרות אישית של מנהלי הגמ"ח עם הלווה או משפחתו (לכן ההשתייכות לזרמים או אזורים), יש להציג ערבים להחזר ההלוואה ולהתחייב בכתב או בצ'קים דחויים להחזר ההלוואה. הלוואות גמ"ח הן מוסד מוכר ונפוץ במגזרים מסוימים אלו ומהווה דרך יעילה לסיוע פיננסי.9 Comments

 1. ענבל שמש

  מבקשת בקשה לגמ"ח לקניית דירה האם יש ארגון שיכול לעזור לי

  אנחנו זוג צעיר.

 2. יוני

  אני צריך הלוואה להתחיל את החיים מהתחלה אחרי נפילה בעסק סוחב על גבי את החובות 6 שנים משלם כל חודש סכום מסויים ולא יוצא מיזה לכן זה מעכב לי את ההתקדמות בחיים בכל דרך…אשמח לקבל את עזרתכם.
  תודה

 3. אברהם

  מבקש בקשה לגמ"ח הלוואה להסדר תיקים בהוצאה לפועל תודה מראש

 4. שרה

  איך אפשר בבקשה לצור איתכם קשר?! דחוף מאוד…

 5. גל מיכאלוב

  שלום. קוראים לי גל ואני נשואה +2.
  פיטרו אותי במהלך היריון ואני בתהליכי תביעה. כתוצאה מהפיטורים נקלעתי לקשיים כי אף מקום עבודה לא יכול לקבל אישה בהיריון וחיינו ממשכורת אחת-של בעלי.
  הזדקקנו לכסף לשלם שכירות וגן של הילד ותשלומים בסיסיים וקניות ונאלצנו לקחת הלוואה בשוק אפור וכבר שנה וחצי אני משלמת 3,000 שקל רק ריביות שזה לא יורד אפילו מסכום ההלוואה. כמו שאומרים כדי להישאר בחיים. אנחנו נתונים לסיכון כי המלווים האלה דורשים את כספם במיידי ואנחנו כבר לא מצליחים לשרוד ולעשות קניות ולקנות אוכל בסיסי הביתה.
  אם יש אפשרות לקבלת הלוואה לסגירת החובות על סך 30,000 על מנת להציל אותי ואת משפחתי מהמצב הקשה שנכנסנו אליו

 6. יעקב

  אתה דתי?

 7. קים

  שלום רב,
  אשמח לדעת כיצד ולמי פונים לבקש גמ"ח. לא יודעת כבר למי לפנות לעזרה דחופה…ולא מוצאת גופים דרך האינטרנט שניתן להתקשר אליהם.
  תודה

 8. אורטל

  שלום. אני חד הורית בתהליך סיום של פשיטת רגל . כרגע החשבון שלי מוגבל . אין לי צ'קים וכרטיס אשרי . אני זקוקה להלוואה 30000 שח לפתיחת עסק +קנית אבזרים. אני עובדת במקום עבודה מסודר בחברת עמידר .

 9. שמעון

  אני מחפש גמ" הלאווה בסכום של 400000 שח לכיסוי חובות הלאוות שאני משלם בבנק בריבית גבוה
  אני מבקש את זה לתקופה של 10 שנים אבל אחרי 6 שנים אחזיר את היתרה ( אני יוצא לפנסיה ויש לי כל הסכומים הדרושים )
  מה האפשריות ?<

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.