התפלת המים בישראל

ידוע כי ישראל סובלת ממחסור במים בשל העובדה כי מקור המים היחיד של המדינה מלבד מי תהום הינה ימת הכנרת. מי החצבני, הבניאס והדן אשר מקורותיהם בצד הסורי של רמת הגולן הופכים את אספקת המים לישראל לגורם משמעותי לדאגה. מי הנחלים הממלאים את הכנרת מובלים על ידי המוביל הארצי לכל ישראל ומהווים את מקור המים העיקרי של המדינה. עם השנים, נעשו ניסיונות רבים לפתרון בעיית המים בישראל, ביניהם קידוח ושאיבת מי מעינות ובשנים האחרונות עם התפתחות הטכנולוגיה מתבצעת בהיקף רחב גם התפלת מים בישראל.

מהי התפלת מים?

התפלת מים הינו תהליך בו מופרדים המים מחומרים שונים המומסים בהם. במסגרת התהליך מופרדים מלחים ומינרלים הנמצאים במים והופכים את המים בחזרה למים הראויים לשתיה או לחקלאות. המשמעות הינה למעשה שניתן לקיים תהליך של  השבחת מים שבדרך כלל לא ראויים לשתיה או השקיה (כגון מים מליחים או מי ים) – שימוש במים לאחר ניקיונם ממלחים ומינרלים שהצטברו בהם. במדינת ישראל הסובלת מבעיה מתמדת של מחסור במים פתרון ההתפלה הינו פתרון נפלא לפעילות שלא מחייבת מים באיכות מרבית כגון השקיה לחקלאות או מים לתהליכי תעשיה ויצור.

הליך ההתפלה בישראל

הליך התפלת המים מתבצע במפעלי התפלה יעודים אשר מרכזים את המים בדודי ענק בהם מתבצע הליך אידוי למים. במהלך פעולה זו המים הנקיים ממלחים מתאדים ועוברים לתהליך הבא ואילו המלחים שבמים שוקעים ומסולקים מהמים. לאחר מכן עוברים המים תהליך של סינון קפדני ומורכב שבסופו של דבר מוביל למים עם ריכוז מלחים ומינרלים אשר מאפשר את שתייתם או שימוש בהם לפעולות השקיה ותעשיה. בישראל שלושה מפעלים מרכזיים להתפלת מי ים: באשקלון, בפלמחים ובחדרה. כיום מופקים 291 מליון מטר מעוקב לשנה מים מותפלים במדינת ישראל.

ומה צופן העתיד בתחום?

מאזן המים של ישראל הינו מאזן שלילי. המדינה משתמשת ביותר מים מכמות הגשם הממוצעת. מיום הקמתה של מדינת ישראל לא חדלה סוגיית המחסור במים בארץ להטריד את קברניטיה. רבים ניסו להגיע עם פתרונות שונים ביניהם תהליך ההתפלה המפותח בישראל. לאחרונה, כחלק מפעילות תוכנית אב של רשות המים בישראל נכתבת תוכנית אב לתכנון אסטרטגי של מאגרי המים של המדינה והשימוש בהם. על פי התוכנית הליך הפיתוח של משק המים בישראל ימשיך להתבסס על הרחבת מערך מתקני ההתפלה. כמות המים שתוקצה לחקלאות כמעט שלא תקטן, אולם היא תתבסס בעיקר על קולחים (שפכים מטוהרים) ועל מי תהום מליחים. בין יתר המלצות התוכנית, מעודדים את הכפלת כמות המים המותפלים במדינה תוך עשור. יתרה מכך, כמצוין בתוכנית, החל מהעשור הבא יהיה צורך להגדיל את היקף ההתפלה פי שניים עד שנת 2050. בתוכנית המים נקבע שישראל תזדקק לתוספת של 1.5 מיליארד מטרים מעוקבים להיצע המים העומד לרשותה.

עוד מצוין בתוכנית כי ישראל תצטרך להשקיע בארבעת העשורים הקרובים כ- 200 מיליארד שקל בפיתוח מתקני מים, אך אם זאת, מחירי המים לצריכה הפרטית יישארו בעינם.  אחת מהמלצות התוכנית להגברת פעילות ההתפלה בישראל ולאור המחסור בשטח להקמת המפעלים הינה המלצה לבחינת הקמת מתקני התפלה על איים מלאכותיים בלב ים, בגלל הקושי לייעד לכך שטחים נרחבים לאורך החוף.

התוכנית האסטרטגית עברה לאישור הגורמים המוסמכים. אין לדעת אם נראה בקרוב איים מלאכותיים להתפלה אולם דבר אחד ברור: מאזן המים השלילי הינו בעיה מהותית במדינת ישראל והתפלה הינה תרופה איכותית וראויה לבעיה.

הצעות מיוחדות למיחזור משכנתא - לחצו כאן

תגובה אחת

  1. מאיר

    גם אם נרצה או לא, בסופו של דבר נאלץ להקים בסופו של יום איים מלאכותיים משום המחסור בשטחים פנויים למתקני שאיבת הגז הטבעי שנתגלה ב״תמר״ ו״בלוויתן וגם לשטחים עבור מתקני התפלת מים והעתקת שדה דוב וכדומה.
    אין מנוס מלהתחיל לחשוב ברצינות על הקמת האיים המלאכותיים בהקדם האפשרי משום שלא ניתן יהיה לדחות יותר את המענה לצרכים החיוניים של פיתוח המדינה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>