ארגון זיר"ה לשמירה על זכויות יוצרים

נושא זכויות היוצרים וההגנה עליהן בעידן מהפכת המידע עולה חדשות לבקרים לשיח הציבורי והתקשורתי בכל העולם. בעידן בו אתרי שיתוף קבצים ושאר יכולות טכנולוגיות מתקדמות הפכו את המשימה של למצוא תכנים שונים בחינם ברשת האינטרנט לפשוטה ומהירה מאוד,

היוצרים עצמם והחברות המייצגות אותם מנסות שלל אמצעים להגן את הזכויות ולקבל תגמול על שימוש בתכנים –

דוגמא רלבנטית היא למשל סגירת אתר ההורדות העצום MEGAUPLOAD בתחילת 2012. ארגון זיר"ה לשמירה על זכויות יוצרים הוא יוזמה ישראלית שנועדה להגן על זכויות יוצרים ברשת האינטרנט, כאשר הוא כבר ביצע כמה מהלכים משמעותיים בתחום במטרה ליצור סחר הוגן ביצירות כמו מוזיקה וסרטים.

משמעות השם זיר"ה

ארגון זיר"ה לשמירה על זכויות יוצרים משמעותו בפועל ארגון "זכויות יוצרים ברשת האינטרנט", כך שניתן להבין משמו שהוא תוקף את התופעה הרחבה של שימוש בעייתי ולרוב לא חוקי בתכנים מקוריים שחייבים בתשלום תמלוגי זכויות יוצרים על גבי רשת האינטרנט. הארגון מנסה למנוע את הפצתם של תכנים כגון אלו באתרי שיתוף קבצים, אתרי הורדות ושאר יוזמות אינטרנטיות למיניהן. ארגון זיר"ה לשמירה על זכויות יוצרים הוא ישראלי ופועל בארץ, אך ישנם ארגונים דומים בכל העולם, פעולות יזומות של רשויות החוק והרגולציה במדינות שונות וכמובן פעילות מסיבית של אמנים עצמם או חברות הפקה, אולפנים, חברות הפצה וכן הלאה.

איגוד תאגידי התוכן החזקים בישראל

ארגון זיר"ה לשמירה על זכויות יוצרים הוקם באפריל 2011 והוא מהווה בפועל איגוד של 11 גורמי תוכן ומדיה בישראל, הארגון מרכז בתוכו את תאגידי התוכן והמדיה החזקים בישראל והוא כולל את הגופים הבאים: זכייניות ערוץ 2 קשת ורשת, חברת ישראל 10 המפעילה את ערוץ 10, חברת השיגורים בלווין YES, חברת הכבלים HOT, מפיצת הסרטים הגדולה בישראל חברת יונייטד קינג, חברת ההפקה ענני תקשורת, A.V.P, RGE, דורי מדיה גרופ, חברת צ'רלטון וחברת זברה תקשורת.

לפני הקמתו הרשמית של ארגון זיר"ה לשמירה על זכויות יוצרים הממונה על הגבלים עסקיים בחן את הנושא ואישר לגופים השונים להתאגד להקמת הגוף למלחמה בהורדות הפיראטיות ברשת, תוך שהוא קובע כי אין סכנה לפגיעה בתחרות עקב החיבור בין גופי התוכן והמדיה הללו. האישור לפעילות הארגון ניתן לתקופה של 3 שנים שלאחריה הנושא יבחן שוב לקראת אישור המשך הפעילות או ביטול האישור בהתאם לנסיבות.

בפועל, ארגון זיר"ה לשמירה על זכויות יוצרים החליף בפעילותו את ארגון אלי"ס שהיה פעיל בתחום זה החל מראשית שנות ה—2000. זיר"ה משתף פעולה עם ארגונים בינלאומיים למלחמה בהורדות פיראטיות של תכנים ושיתוף קבצים לא חוקי כגון MPAA הפועל בחסות תעשיות הקולנוע והטלוויזיה בארה"ב ו-RIAA הפועל בחסות תעשיית המוסיקה בארה"ב.

פעילות ארגון זיר"ה לשמירה על זכויות יוצרים

פעילותו של ארגון זיר"ה לשמירה על זכויות יוצרים בתחום עניינו נעשית על ידי חקירות ואיתור גורמים אינטרנטיים הפועלים בניגוד לחוקי זכויות יוצרים בישראל ובעולם – בעיקר אתרים המעודדים ומאפשרים הורדות לא חוקיות של תכנים ואתרי שיתוף קבצים במטרה להרוויח בצורה לא חוקית כסף באינטרנט. הארגון פועל לאיתור בעלי ומפעילי האתרים ומזהיר אותם לגבי תביעות אפשרויות ושאר אמצעים חוקיים להגבלת הפעילות ודרישת תשלום התמלוגים הרלבנטיים. הארגון פועל יחד עם ארגונים דומים בינלאומיים להגבלת פעילות האתרים הרלבנטיים וכמובן פועל מול רשויות אכיפת החוק והרגולציה.

מרבית פעילות ארגון זיר"ה לשמירה על זכויות יוצרים היא במישור המשפטי וגם באיתור מפעילי הפעילות האינטרנטית הלא חוקית. בפועל פעילות הארגון מתבצעת באמצעות עורכי הדין דוני טולדאנו ושי דיין המשתייכים למשרד צלרמאיר, פילוסוף, רוזובסקי, צפריר וטולדאנו. אם קיבלתם מכתב התראה מעו"ד או שאתם רוצים להגן על התוכן שלכם כאן תוכלו למצוא עורך דין לזכויות יוצרים אשר יתן לכם יעוץ מקצועי בנוגע לזכויותיכם.

פעולות בולטות של ארגון זיר"ה לשמירה על זכויות יוצרים כוללות את סגירתם והטלת קנסות על אתרים מרכזיים דוגמת WNET ו-הורדות.נט. בנוסף לארגון זיר"ה לשמירה על זכויות יוצרים פעילים בתחום עורכי דין רבים המציעים שירותי הגנה לאמנים ויוצרים עצמאיים וחברות שונות שלא חברות ישירות בזיר"ה.2 Comments

  1. מיכאל

    הארגון מתיימר להיות ארגון שמגן על זכויות יוצרים בתמורה לתשלום. אבל הוא רק עוד מאפייה בחסות החוק. מבחיל שהמדינה שלנו נותנת רשות לגופים כאלה להמשיך לפעול בחופשיות ועוד תומכת בזה.
    למה שכל אחד יצטרך לשלם הון בשביל לראות תוכן באינטרנט?? הרי לא לשם כך אנחנו משלמים לספק??

  2. מי שרוצה להתגבר על החסימות של זיר"ה יכול להוריד את הפטצ' של קבוצת אינטרנט פתוח בכתבות:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.