מהם רווחי ארביטראז'?

רווחי ארביטראז'בתוך המונח רווחי ארביטראז' טמון החלום הרטוב של כל משקיע פיננסי בעולם – להרוויח כסף בלי להסתכן. החלום הזה נראה לא הגיוני במבט ראשון, מפני שהוא סותר הנחה בסיסית מאוד בשוק ההון – אין ארוחות חינם.

משמעות ההנחה הזו היא, במילים אחרות, שאפשר להרוויח בשוק ההון ובשוקי המטבע העולמיים, אבל מדובר בשילוב של סיכון – סיכוי. מי שמוכן לקחת סיכון – הסיכוי שלו להרוויח יהיה ביחס ישר לסיכון שאותו הוא לוקח על עצמו.

לדוגמא – איגרות חוב ממשלתיות, שנחשבות לנכס חסר סיכון משום שהסיכוי שמדינה תפשוט רגל הוא נמוך, מבטיחות למשקיע תמורה נמוכה על השקעתו (במונחי ריבית). לעומת זאת, אגרות חוב קונצרניות, מבטיחות למשקיע תשואה גבוה יותר, משום שהסיכון שהמשקיע לוקח על עצמו – גדול יותר.

עכשיו עולה השאלה – אם כך, מהו בעצם ארביטראז', והאם ניתן להרוויח בשוק ההון בלי להסתכן?

ארביטראז' הוא בעצם האפשרות התיאורטית להרוויח ללא סיכון, באמצעות מסחר בבורסה שמערב שני שווקים או יותר. כל זאת, כאשר מחירה של אותה סחורה, באותה נקודת זמן, שונה בין השווקים השונים. הדבר נשמע פשוט, שכן ההבדלים בין השווקים עשויים לבוא לידי ביטוי בשונות במחיר הסחורה המדוברת.

חבית נפט למשל, עשויה לעלות, נניח, 100 דולר בארצות הברית, בעוד שאותה חבית תעלה ברוסיה 115 דולר. האם לא יהיה פשוט לרכוש את חבית הנפט באמריקה, כדי למכור אותה ברוסיה ולהרוויח 15 דולר?

ארביטראז' ושוק משוכלל

הבעיה עם הדוגמא של חבית הנפט ברורה, והיא נקראת הוצאות עסקה. הובלת חבית הנפט בין שווקים שונים, עולה כסף. כך גם עלות ההמרה בין מטבעות שונים המקובלים במדינות שונות בעולם. שוק ההון מתגבר על הבעיה הזו בקלות, משום שמדובר, על פי רוב, בנכסים שאינם עוברים מיד ליד באופן ישיר, אלא בדרך של ניירות כגון מניות, אופציות, חוזים עתידיים וכן הלאה. כיום, אפילו לא מדובר בניירות, אלא בתנועות ווירטואליות, ממוחשבות.

לכאורה, הדבר עשוי להביא לכך שיווצרו פערי ארביטראז' רבים בין נכסים פיננסיים רבים בין שוקי העולם. בפועל ישנם מרווחים כאלה, אבל הם נסגרים במהירות, משום ששוק ההון העולמי נחשב לשוק משוכלל.

משמעות השוק המשוכלל הזה היא שהבדלי מחיר מתגלים במהירות על ידי שחקנים מקצוענים, ונסגרים באמצעות היצע וביקוש שהם מזרימים לשווקים השונים. רבים מאותם שחקני ארביטראז' עושים שימוש בתוכנות מחשב ייעודיות.

ארביטראז' מסוגים שונים

הלכה למעשה, ניתן למצוא פערי ארביטראז' לא רק בין נכסים זהים, אלא גם בין נכסים דומים, או כאלה שניתן להמיר ביניהם. להלן דוגמאות לנכסים שניתן לאתר ביניהם פערי ארביטראז', ולהרוויח באמצעות מסחר בהם, בשווקים שונים, ולעיתים אף באותו השוק.

  1. מניות – חברות גדולות מציעות לא פעם את מניותיהן למכירה בכמה שווקים. כך, למעשה אותה מניה שנסחרת בתל אביב במחיר 5 שקלים חדשים, עשויה להיסחר בבורסת ניו יורק, למשל, בדולר אחד. האם מדובר במחיר דומה או שונה, זו כבר שאלה של הבדלים בשערי המטבעות השונים.
  2. אופציות על נכס בסיס – נייר ערך המכונה אופציה, מאפשר לרוכש אותה להמיר אותה לנכס בסיס מסוים, על פי תנאים שנקבעו מראש – של זמן ומחיר. ישנם מצבים שבהם עליה (או ירידה) במחיר נכס הבסיס ישפיעו על מחיר האופציה רק לאחר זמן מה, וכך נוצר פער ארביטראז'.
  3. סחורות – בשוקי העולם נסחרות סחורות שונות, באמצעות חוזים עתידיים. גם כאן עשויות להיווצר, ולו באופן תיאורטי, אפשרויות לקבלת רווחי ארביטראז'.

מניות ארביטראז' בישראל

חברות ישראליות רבות נסחרות בבורסות חו"ל, בעיקר בארצות הברית. חברות כאלה נקראות חברות דואליות, וניתן למצוא פרסומים על הבדלי ארביטראז' בין המניות בשווקים השונים.

חברות כגון טבע, אלווריון, ואיתוראן, הן דוגמאות ידועות, אך יש גם חברות רבות נוספות, שנסחרות הן בארץ והן בחו"ל.כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.