שלמה דוברת – עסקים לתפארת

שלמה דוברת

מקור התמונה: ויקיפדיה

שלמה דוברת נולד בישראל בשנת 1959וגדל בירושלים. הוא שירת בצה"ל ביחידת המודיעין 8200 ולאחר השירות התחיל ללמוד תואר ראשון בכלכלה באוניברסיטת תל-אביב שאותו לא השלים בשל עסקיו בחו"ל.

דוברת נמנה עם מייסדי קרן הון הסיכון כרמל וונצ'רס (Carmel Verntures) וקבוצת ההשקעות הפרטית ויאולה (Viola Group) ועל שמו קרויה ועדת דוברת לבחינת מערכת החינוך בישראל. דוברת אחראי להתאוששותה של חברת ECI Telecom. בשנת 2005 מכר את השליטה על ספקית הניהול Tecnomatix לחברת התוכנה האמריקאית UGS.

תחילת דרכו העסקית

בשנת 1982 ייסד דוברת את חברת "עושפ" (Oshap) בבלגיה ביחד עם אנשי העסקים שאול שני ועדד פלג. כעבור שנה מונה למנכ"ל החברה ושנתיים לאחר מכן הונפקה החברה בבורסה האמריקאית לניירות ערך, נאסד"ק, בסכום של 6 מיליון דולר. החברה עסקה בהשקעות ואחזקות בתוכנה (software) ונמכרה בשנת 1999 לחברת סאנגארד (SunGuard) תמורת 220 מיליון דולר שמתוכם 40 מיליון הלכו לכיסו של דוברת.

בשנת 1983 הקים דוברת את טקנומטיקס (Tecnomatix) והיה המנכ"ל ובעל המניות שלה, שנסחרו בתיקה של חברת עושפ עד שהונפקה בפני עצמה בשנת 1993. טקנומטיקס היא חברה לפיתוח תוכנה וניהול תהליכי ייצור. מלבד היותו מנכ"ל, תרם דוברת לחברה את ניסיונו האישי בתחום הפיתוח ובתחום השיווק והמכירות. במכירתה השנייה של החברה שלשל לכיסו 17.5 מיליון דולר במסגרת עסקה בסך 228 מיליון.

קרן הון הסיכון כרמל ונצ'ורס

דוברת ייסד יחד עם אביו שלמה דוברת, שהיה גם הוא איש עסקים, את קרן הון הסיכון כרמל וונצ'רס (Carmel Verntures) בשנת 1999. כעבור שנה בלבד כבר אספה הקרן הראשונה "כרמל 1" 171 מיליון דולר. "כרמל 2" שהוקמה לאחר 5 שנים משנת הקמתה של הקרן גייסה 201.5 מיליון דולר ו"כרמל 3" עוד כ-235 מיליון דולרים. ערכה של הקרן מוערך כיום ביותר מ-600 מיליון דולרים.

במסגרת השקעותיה של הקרן רכש דוברת עם האחים עופר 10 אחוזים ממניותיה של חברת התקשרות הישראלית-אמריקאית ECI Telecom, במחיר השפל שלה – 50 מיליון דולר בלבד. לאחר שנתיים של שיקום מסיבי שביצע דוברת ביסודותיה ובמבניה עלה ערכה לכמיליארד דולרים ובשנת 2007 נמכרה בסכום של 1.2 מיליארד דולר. מתוך סכום זה הרוויח דוברת לבדו כ-10 מיליון דולר. סיפור ההצלחה של דוברת בשיקום חברת ECI הוא אשר הרים את שמו בישראל ובעולם.

ועדת החינוך דוברת

בשנת 2003 נבחר שלמה דוברת לעמוד בראש ועדה לבחינת מערכת החינוך בישראל שתבנה ותגיש תכנית רפורמה כוללת בשלושה ענפים מרכזיים: הוראה, ארגון ומבנה.

בתחילת שנת 2005 הגישה הועדה את המלצותיה לממשלת ישראל אך אלו לא מומשו עד היום בשל ביקורת ציבורית וקשיים כלכליים.

כוחו של ניהול טוב

שלמה דוברת צבר את הונו שנים רבות לפני ששמו התפרסם בציבור. בזכות הצלחתו בשיקומה מחדש של חברת ECI מהמשבר שנקלעה אליו עלתה קרנו ושמו נכלל בין שמותיהם של אנשי ההייטק החשובים בישראל.

בזכות הצלחתו כמנהל גם נבחר לעמוד בראש ועדה ממשלתית לשיפור מערכת החינוך למרות שהמלצות הועדה לא יושמו עד היום. נראה שהן תעשיית ההייטק והן הציבור מחפשים מנהל טוב יותר משהם מחפשים איש עסקים מצליח ועשיר.תגובה אחת

 1. ששי

  היי שלמה

  שמעתי את ההרצאה שלך באוניברסיטה הפתוחה
  אני מייסד חברת סטרטאפ אינטרנטית בתחום הבריאות וכושר גופני
  לקהל הרחב מועדון כושר וירטואלי בהתאמה אישית וזולה
  דרך פלטפורמת אינטרנט

  במיזם השקענו סיד כ 300k ש״ח
  המוצר פותח ועובד. יש מנויים משלמים ומרוצים

  אני כרגע זקוק למימון כדי להפיץ אתה מיזם הזה בארץ ובעולם

  לאחר ששמעתי אותך ההיתי שמח לשמוע את דעתך ולהיעזר בניסיונך

  תודה ראש
  ששי
  מייסד איויטי ספורט

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.