מניות כחול לבן – האם זה אפשרי?

חברות ישראליות שנסחרות בבורסה יכולות להיות יציבות ובעלות פוטנציאל לא פחות מחברות אמריקאיות או אירופיות. במאמר הבא נציג את מאפייני החברות המובילות ונבין כיצד הן משתלבות בשוק ההון

מניות כחול לבן של חברות ישראליות הן חלק בלתי נפרד משוק ההון וענף הבורסה. אם בעבר נהוג היה להתייחס למניות מן הסוג הזה בצורה חשדנית ואולי אפילו מזלזלת, הרי שכיום מדובר על אפיק השקעה בעל פוטנציאל רווח גבוה. כמובן שלא כל החברות הישראליות שנסחרות בבורסה מציעות את אותם תנאים או רווחים, אך יש לפחות 3 תאגידים גדולים שאי אפשר להתעלם מהם:

טבע תעשיות פרמצבטיות

טבע היא אחת מחברות התרופות הגנריות המובילות בעולם ונכון לשנת 2016 היא אוחזת ביותר מ-20% מנתח השוק. סל המוצרים של טבע הוא הרחב ביותר בתעשייה והיקף הייצור עומד על מעל 73 מיליארד טבליות וכמוסות. 1 מכל 6 מרשמים גנריים בארצות הברית הוא של טבע, אז אין פלא שמדובר על חברה שנסחרת בבורסה בהצלחה כבר עשרות שנים.

לפי נתוני החברה, בין השנים 2003-2013 יישמה טבע את החוק לעידוד השקעות הון והשקיעה מעל 8 מיליארד שקלים בפיתוח כושר התעסוקה והייצור בישראל. המשמעות היא שרכישת מניות כחול לבן של טבע אמורה במובן מסוים גם לסייע למשק כולו ולא רק למשקיעים ובעלי ההון.

תדיראן

קבוצת תדיראן הולדינגס בע"מ עוסקת ביבוא, ייצור, שיווק, הפצה ומכירה של מערכות מיזוג לשוק הביתי, המסחרי והתעשייתי. זו חברה ציבורית שניירות הערך שלה נסחרים בבורסה בתל אביב החל משנת 1991. הדוחות הכספיים מעידים על כך שמדובר על חברה יציבה, מה גם שהמותג עצמו מוכר מאוד לציבור הלקוחות והמשקיעים בישראל.

לחברה פעילות בתחום של יבוא ושיווק מוצרי חשמל "לבנים" ו"קטנים" יותר, אך לאחרונה היא הודיעה על כוונתה לסיים את הפעילות. יישום ההחלטה צפוי לארוך זמן ובינתיים עוסקת החברה בתחום ההתייעלות האנרגטית. גם אלו נתונים שכדאי לקחת בחשבון לפני ההשקעה.

הייטק: אמדוקס, נס, צ'ק פוינט ואלביט

למרות הבדלים יחסית משמעותיים בין תחומי הפעילות של אמדוקס, נס, צ'ק פוינט או אלביט, ניתן לרכז את החברות הללו תחת קורת גג אחת של "הייטק". המשק הישראלי משתמש בחברות הייטק בתור קטר לצמיחה ומפיק מכך לא מעט רווחים. החברות עצמן מקבלות הטבות מהמדינה בהקמת אזורי פיתוח ותעסוקה ברחבי הארץ, כאשר בתמורה הן משלמות מיסים ומסייעות לחיזוק המוניטין של המדינה.

חברות הייטק גדולות שמניותיהן נסחרות בבורסה הצליחו להתגבר על כמה מכשולים. כיום הן מהוות מוקד משיכה למשקיעים בסדרי גודל שונים, בעיקר בגלל שהן נחשבות יציבות. סביר להניח שבשנים הקרובות נראה שינויים מסוימים בענף ושחקנים חדשים ייכנסו לתחום, אבל בינתיים כדאי להמשיך לעקוב אחרי המוכר והידוע.