יתרונות תחליפי הדיו: איך משפיעים תחליפי הדיו על העלויות השוטפות של העסק?

בכל עסק המתנהל בישראל, בלי קשר לגודלו או לתחום המקצועי שלו, בחינת המאזנים הכלכליים צריכה להיעשות סביב השעון. כל פעולה שהעסק מבצע צריכה להיעשות לאחר שבוחנים את כל ההיבטים שלה, ובעיקר מבחינה כלכלית.

אנשי העסק צריכים לשאול את עצמם הרבה מאד שאלות ביחס למכשור המשרדי שהם נעזרים בו, מתוך רצון לצמצם את עלויות התפעול כמה שניתן.

שאלת השימוש במדפסות בעסק צריכה להישאל, כשדבר ידוע הוא שעיקר העלויות שלהן נוגעות לדיו. ההחלטה להשתמש בתחליפי דיו, במקום דיו מקורי, עשויה להשפיע במידה ניכרת על הוצאות העסק. אבל האם היא משתלמת?

הפיתוי: חיסכון כלכלי

כמו בהמון תחומים אחרים, גם במקרה של דיו יש הבדל כלכלי בין המוצרים המקוריים של היצרניות השונות לבין התחליפים, שיהיו לרוב זולים בעשרות אחוזים – למעשה, אולי אפילו מחצית מהשווי של מוצר מקביל שהוא גם מקורי. אם מתבוננים על השימוש התדיר בדיו במשרד הממוצע, אפשר להבין שעלויות אלה אינן בטלות בשישים כלל וכלל. התחליפים יכולים לצמצם בצורה ניכרת את טור ההוצאות של העסק ובכך למעשה להגדיל את הרווחים שלו.

ברור שככל שהעסק מתבסס על המדפסת יותר לצורך ההתנהלות השוטפת שלו, כך החיסכון יהיה משמעותי יותר ועשוי להטות את הבחירה לכיוונו של הדיו התחליפי. מכאן שאפשר להבין את ההמלצה של רבים להתבונן כצעד ראשון על השימוש הצפוי במדפסת בעסק ולנסות להעריך, על פי זה, מה החיסכון הצפוי. אם מדובר בהדפסות בהיקפים קטנים באופן יחסי, יכול להיות שאין צורך "להתפשר" על מוצרים שאינם מקוריים מכיוון שגם כך הצפי הוא לעלויות שאינן גבוהות מדי. כאן בדיוק נדרש לדבר על איכות מוצרי הדיו התחליפיים.

שאלת האיכות

יש עסקים שמתבלטים האם לעבור למוצרים תחליפיים מתוך חשש שמה המעבר הזה אמנם יוזיל את עלויות ההדפסה ועקב כך את עלויות תפעול העסק, אך יביא להדפסה שאינה איכותית או אפילו לנזקים של ממש במדפסות העסק. אם תשאלו את אותם אנשים, הם יצטטו את המשפט לפיו מה שזול "מדי" עלול להתברר כיקר לאורך זמן. כך, חלק מהאנשים עשויים להעדיף מראש רק את המוצרים המקוריים, מתוך שקט נפשי ורצון להימנע מתקלות שהם מייחסים למוצרים תחליפיים.

אבל האם זה המצב במציאות? ובכן, התמונה לא כזו ברורה. למרות שרוב היצרניות מעדיפות כמובן שירכשו את הדיו המקורי, יש דיו חליפי שהוא בהחלט באיכות גבוהה: בדרך כלל כן יש הבדלים מסוימים באיכות הדיו החליפי לעומת הדיו המקורי (שיהיה כמובן באיכות גבוהה), אך הבדלים אלה אינם חדים ובכל מקרה נוטים לבוא לידי ביטוי בהדפסות מורכבות באופן יחסי.

עבור הדפסות "רגילות", עד כמה שהדפסות יכולות להיות כאלה, עושה רושם שאפשר במקרים רבים להתבסס על המוצרים התחליפיים, מאחר וההבדלים באיכות ההדפסה לא יהיו מהותיים. בכל מקרה, חשוב לבדוק מיהי החברה האחרית לדיו וכן מהו המוניטין של המוצרים שלה.

ומה באשר לאחריות?

כאשר מזמינים דיו למדפסות, מחפשים חברה אמינה שתיתן שירות מקצועי ונוח שתיתן לבעל העסק שקט נפשי לאורך זמן. אחת הדרכים להשיג אותו היא באמצעות אחריות ארוכה ומלאה ככל האפשר. במקרה הזה אפשר להצביע על מגמה מעניינת בכל הנוגע לדיו.

פעם, עד לפני מספר שנים, חברות אשר סיפקו מדפסות נמנעו באופן מוחלט להעניק שירותים למדפסות אשר בהן נעשה שימוש בדיו חליפי, אפילו אם הוא לא המקור לבעיה.

כיום, עקב עליית הדיו החליפי, התמונה השתנה במידה מסוימת. רוב היצרניות כן מטפלות בתקלות הנגרמות במדפסות בהן נעשה שימוש בדיו שאינו מקורי, גם אם ייתכן שהאחריות לא תהיה תקפה עבור סוג מסוים של תקלות שנובע – לכאורה או שלא – מאותו שימוש במוצרים התחליפיים.