משכנתא ירוקה

תחום הבנייה הירוקה הולך וצובר תאוצה בציבור הישראלי, יותר ויותר אנשים שמבקשים לרכוש דירה או לבנות בית בוחרים בדרכים של בנייה ירוקה וגם האדריכלים, הקבלנים וספקי חומרי הבנייה מבינים לאיטם את החשיבות האדירה שבתחום. משכנתא ירוקה היא שם כללי למוצר משכנתאות שייעודו סיוע לרכוש או לבנות נכס תחת העקרונות של בנייה ירוקה ואקולוגית. משכנתא ירוקה עדיין אינה נושא מפותח מאוד בישראל ומרבית הבנקים המסחריים עדיין לא פעילים בצורה מהותית ומספקת בקידום פתרונות שהם ללא ספק העתיד של עולם הבנייה בכללותו.

בנייה ירוקה בישראל

יש לציין כי ישראל מפגרת אחרי מדינות רבות בעולם מבחינת בנייה ירוקה ויישומה בשוק המקומי. רוב מוחלט של הנכסים החדשים למגורים ולשימושים מסחריים נבנים בשיטות ישנות שלא לוקחות בחשבון יעילות אנרגטית, חיסכון בעלויות תפעול, שימוש בחומרים לא מזהמים או מסוכנים וכן הלאה. משכנתא ירוקה אמורה במהותה לקדם נושא זה ולסייע לרוכשי הדירות הרלבנטיות או לבונים עצמאית את ביתם לגור בנכס ירוק ויעיל יותר.

אדריכלים וקבלנים רבים לא מכירים את הנושא של בנייה ירוקה וגם היצע חומרי הבנייה בתחום מצומצם מדי עדיין. עם זאת, התחום כן נמצא בפיתוח ואפילו יש תקן ישראלי רשמי לבנייה ירוקה – תקן 5281 שעל פיו מעניקים משכנתא ירוקה ללווים ובוחנים האם הנכס באמת "ירוק". אין ספק כי התחום יצמח וכי זהו העתיד. בנייה ירוקה משמעותה בנייה של מבנים יעילים אנרגטית, שמצריכים פחות הוצאות על חימום וקירור ותאורה, כוללים תשתיות מיחזור, נבנים עם חומרים פחות מזהמים, הבנייה היא במינימום פגיעה בסביבה ובאדם וכן הלאה.

תכנית זכאות ירוקה של בנק הפועלים

בפועל, למרות החשיבות של בנייה ירוקה והמודעות הציבורית ההולכת וגדלה, רק בנק אחד למשכנתאות הרים את הכפפה ומציע תכנית מסוימת של משכנתא ירוקה ללקוחותיו – זהו בנק הפועלים שמציע את תכנית זכאות למשכנתא ירוקה בשנים האחרונות. ההטבות של תכנית זכאות ירוקה רלבנטיים רק למי שרוכש נכס או בונה עצמאית תחת ההגדרות של תקן 5281 לבנייה ירוקה.

הטבות משכנתא ירוקה של הפועלים כוללות ריבית מיוחדת ונמוכה על 50,000 ש"ח מסך המשכנתא – כך שסכום מיוחד זה אמור לסייע ללווים בעלויות הגבוהות יותר לעיתים של בנייה ירוקה. במאמר מוסגר חשוב לציין כי אמנם בנייה ירוקה עולה לעיתים מעט יותר מבנייה רגילה, אך החיסכון בהוצאות תפעול הוא אדיר ובסופו של דבר חוסכים כסף לאורך השנים. הטבת זכאות ירוקה מטעם בנק הפועלים (משכן למשכנתאות) היא על חלק מסך סכום המשכנתא שנלקח במסלול ריבית קבועה ועם הצמדה למדד או מסלול פריים וכמו כן מיועדת רק ללקוחות הבנק במסגרת תכנית זכאות פועלים או לפותחי חשבון עו"ש חדש בבנק.

כמו כן, מעבר לתכנית ההטבות עצמה של משכנתא ירוקה מטעם הבנק, הוא מציע תכנית מימון מיוחדת להתקנת מערכות סולאריות ביתיות. הבנק מציע ללקוחותיו אשראי לרכישת מערכת סולארית ביתית, כאשר ניתן לקבל את המימון בנוסף למשכנתא רגילה לרכישת הנכס. הלוואה סולארית זו היא ל-20 שנה, עד 100% מימון מעלות המערכת, אפשרות לגרייס לקרן של שנתיים וצורך בשעבוד הנכס כמובן.

משכנתאות ירוקות – העתיד

למרות שבנק הפועלים נכנס לתחום של הענקת סוג מסוים של משכנתא ירוקה ללקוחותיו, מדובר על סכום קטן יחסית מסך המשכנתא ולא על מסלול הלוואה מלא המעניק הטבות מיוחדות לבנייה ירוקה. בעתיד צפוי כי כל הבנקים למשכנתאות יציעו מסלולים אטרקטיביים לבנייה ירוקה, אם העלייה במודעות והפיכת העניין לטרנד צרכני של רוכשי דירות. כמובן שהפיתרון יצטרך כנראה לכלול תמרוץ של המדינה לבנות כך, אולי בדמות הטבות לקבלנים, סבסוד משכנתא ירוקה ושאר אפשרויות כדי לקדם את התחום החשוב והמהותי של בנייה ירוקה.כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.