מסחר בסחורות

מסחר בסחורות (הידוע גם בשם "מסחר בחוזים עתידיים") הוא למעשה סוג של הימור, או השקעה דומה לזו הבורסאית, הנוגע לשווי סחורות על פי בחירת המשקיע.

בשל סיבות רבות ומגוונות, הולכת וגוברת ההתעניינות בניהול השקעות שונות, שרמת הספקולטיביות בהן משתנה.

בין סיבות אלו ניתן למצוא את האטרקטיביות הנמוכה של השקעות סולידיות בבנק, פתיחת השוק הבינלאומי דרך רשת האינטרנט, והמעבר של אחוז גבוה מאוכלוסיית העולם לעבודות צווארון לבן (מול המחשב) על פני עבודה בחוץ או בשטח.

אחד התחומים המבוקשים להשקעות חוץ בנקאיות הינו מסחר בסחורות. במאמר זה ננסה לענות על שאלות כגון באילו סחורות משקיעים, כיצד מתנהל המסחר ואיך פותחים חשבון עבור מסחר בסחורות?

מהו בעצם מסחר בסחורות, וכיצד מתנהל מסחר זה?

מסחר בסחורות הינו מסחר בחוזים עתידיים ומשמעותו הינה שהמשקיע "מהמר" בנוגע לכיוון המחיר של סחורה מסויימת.

בדומה לכל אפיק השקעה אחר, גם שוק המסחר בסחורות מכיל סיכון מסוים ועל כן אין להשקיע בו על פי תחושת בטן בלבד.

ההימור וההשקעה בשוק זה, צריכים להיות מושכלים ולהגיע לאחר בדיקות מקיפות, כגון בחינת התנהגויות השוק בעבר.

בנוסף, הם  יכולים גם להתבצע על פי חוקים או כללים הצופים (בסבירות מניחה את הדעת) את התנהגויות השוק.

כאשר מדברים על מסחר בסחורות, אין הכוונה לרכישה ממשית של סחורות.

מפתיע לציין, כי בעוד שוק זה מגלגל מעל שלושה טריליון דולרים בשנה בבורסות השונות ברחבי העולם, רק אחוזים בודדים מן החוזים הללו – אכן מסתיימים במעבר של סחורות.

רובם המכריע של חוזים אלו הינו תיאורטי בלבד ואינו בא לידי ביטוי בממכר או ברכש של הסחורה. במילים אחרות – ברוב המקרים המסחר בסחורות אינו עובר מן המישור הכלכלי אל המישור העסקי.

שוק המסחר בסחורות מדבר על "רכישה בשורט" או "רכישה בלונג" של אופציות.

משקיע שמאמין כי מחירה של סחורה מסוימת יעלה – ייקנה אופציות של סחורה זו. אם אכן מחיר הסחורה עלה, המשקיע מרוויח. במידה ומחיר הסחורה ירד – המשקיע מפסיד.

אם המשקיע מאמין שמחירה של סחורה עומד לרדת – עליו למכור את כל האופציות שהוא מחזיק עבור סחורה זו (במחיר של היום). גם במקרה הזה, אם המשקיע צדק ומחיר הסחורה אכן ירד – הוא הרוויח, מפני שמכר סחורה בשווי נמוך יותר במחיר גבוה יותר. אם מחיר הסחורה עלה – הוא הפסיד, מאחר וההימור שלו לא היה נכון.

באילו סחורות ניתן לסחור?

שוק הסחורות הינו שוק מגוון וניתן לסחור בתוכו כמעט בכל דבר. ראשית, נציין כמובן את קבוצת המתכות, ביניהן ניתן למצוא זהב, נחושת, כסף וכדומה.

בקבוצת מוצרי האנרגיה נמנה למשל את הנפט, אשר מהווה את הסחורה הנסחרת ביותר בעולם, וביחד עם מסחר בזהב מחזיק באחוז ניכר מהעיסקאות בשוק הסחורות כיום ובעבר.

מוצרי אנרגיה נוספים שניתן לסחור בהם הם גז טבעי (השקעה שהאטרקטיביות שלה גואה בשנים האחרונות) ואתנול.

נוסף לכך, המסחר בשוק הסחורות סוחר גם בדגנים ובמוצרי מאכל מיובאים, כגון תירס (במיוחד החל מן התקופה שהחלו להשתמש בתירס לייצור דלקים) כותנה, קפה, קקאו, חיטה וסויה.

כיצד סוחרים בסחורות?

המסחר בסחורות נעשה דרך ברוקר. במרבית המקרים, יכול המשקיע לרכוש ולמכור את הסחורות על פי רצונו, באופן עצמאי, אולם הוא יזדקק לברוקר כדי להשיג "אישור כניסה" אל בורסת הסחורות.

אישור זה מגיע בצורת תוכנה (על פי רוב אינטרנטית) המאפשרת רכישה ומכירה של אופציות בחוזים עתידיים.

תוכנה זו, על פי רוב, לא רק שתאפשר מסחר בסחורות או בחוזים עתידיים, אלא תספק גם מידע וסטטיסטיקות העשויים לסייע לקבלת החלטות הנוגעות להשקעות שונות.

מינוף וסיכון במסחר בסחורות

כמו בתחומים אחרים של השקעות, גם בשוק המסחר בסחורות מקובל שהברוקר מספק מינוף להשקעות.

לשם הדוגמה, המשמעות של מינוף היא שעל אף שאתה משקיע בעצמך רק 100 דולר, תוכל לקבל רווחים כאילו השקעת אלף.

דוגמה זו היא עבור מינוף של X10 מההשקעה. עם זאת, אחוזי המינוף משתנים ורצוי לבדוק אותם בעת בחירת הברוקר.

על אף כי מסחר בסחורות הינו סגנון השקעה בעל פוטנציאל כמעט אינסופי לרווח, הוא עדיין מכיל בתוכו סיכון ופוטנציאל גדול להפסד.

מסיבה זו, כדאי להשקיע בו באופן מושכל ובמקביל ללמוד ולהיעזר במומחים. הדבר תקף במיוחד אם משקיעים כספים שהם חלק מהמאזן המשפחתי (אשר יש בהם צורך אמיתי) או כאשר בוחרים להשקיע סכומים גדולים.כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.