ביטוח משכנתא

ביטוח משכנתאמהו ביטוח משכנתא ומהם השיקולים בבחירת ביטוח משכנתא?

כאשר אנו לוקחים משכנתא אנו משתדלים, על פי רוב, לערוך סקר שוק מקיף ולקרוא מידע רב באינטרנט. כתוצאה מכך, אנו חושפים את עצמנו לנתונים, חישובים ואפשרויות רבות בתחום המשכנתא.

ביחס למשכנתא, ביטוח משכנתא הינו הוצאה זניחה – אולם, באופן אובייקטיבי, אין סיבה לא להבין בתחום זה ולמצוא ביטוח שישרת את מטרותיכם בצורה הטובה והזולה ביותר.

כמו כן, חשוב לא פחות, לבחון כיצד מתחזקים את ביטוח המשכנתא לאורך השנים, באופן היעיל והכלכלי ביותר.

מהו ביטוח משכנתא?

ביטוח משכנתא הינו ביטוח שהבנק, או המוסד שממנו לקחנו משכנתא, מחייב אותנו לרכוש.

מטרתו של ביטוח זה הינה כיסוי התשלומים כנגד המשכנתא, במקרים בהם יכולת העבודה שלנו נפגעת ואיננו מסוגלים עוד לשאת בתשלומים על המשכנתא.

גובה התשלומים על ביטוח המשכנתא, הם נגזרת של נתונים שונים, ביניהם אחוז המישכון על הבית (כלומר, גובה ההלוואה בפועל מתוך שווי הנכס שמישכנתם) גובה ההחזרים החודשיים ומשך ההלוואה.

אל כל אלו, מצטרפות ההכנסות המשפחתיות שלכם לחודש, המצב הבריאותי (שמעיד על יכולות ההחזר שלכם בעתיד) וכמות הרכוש הנוסף שיש ברשותכם (כמו נכסי נדל"ן נוספים, רכבים וכיוצא באלה).

ביטוח משכנתא מורכב משני ביטוחים נפרדים:

1. האחד הוא ביטוח חיים ללווים, המבטח את תשלומי המשכנתא במקרה של פטירה או ירידה משמעותית בכושר העבודה (של אחד הלווים או שניהם) מסיבות בריאותיות.

2. הביטוח השני הינו ביטוח נכס, המאפשר תשלום בגין המשכנתא במידה והנכס ניזוק באופן משמעותי על ידי נזקי צד ג': נזקים מכוחות הטבע, שריפה, הצפה וכדומה.

במקרה כזה, תשולם המשכנתא על ידי הביטוח למוסד שהנפיק אותה. לאחר התשלום לבנק, שארית הסכום שנקבע בפוליסה למקרים כאלה – יינתן לבעל ההלוואה על מנת לשפץ את הנכס או לכל שימוש אחר.

מי מספק ביטוח משכנתא?

על פי רוב, מדובר בחברות ביטוח המספקות חבילה של ביטוח משכנתא, שבמסגרתה מבוטח הלקוח בשני הביטוחים הללו, על פי מאפייניו האישיים, דרישות הבנק וצרכי הלקוח.

חלק מן הבנקים מספקים גם הם שירותי ביטוח משכנתא, אולם לא תמיד שירותים אלה הם האטרקטיביים ביותר שתוכלו למצוא.

מסיבה זו, מומלץ לשמוע את הצעת הבנק, לערוך סקר שוק להשוואה ורק לאחר מכן לבחור בחברה שתבטח את המשכנתא עבורכם.

כיצד לבחור ביטוח משכנתא?

בניגוד לסכומים החודשיים המשולמים ישירות למשכנתא (שבגינן אחוזי הנכס השייכים לכם הולכים ועולים) התשלומים עבור ביטוח משכנתא הינם במיקרה הטוב (כאשר כולם בריאים והנכס במצב טוב) כסף שיורד לטמיון.

משום כך, מומלץ בחום לא לחסוך בסקרים ובבדיקות גם בנוגע לביטוח המשכנתא ולמצוא ביטוח שמתאים לצרכיך באופן מרבי.

כאשר מדובר על ביטוח המשכנתא, ייתכן שתעריפי חברות ביטוח או בנקים שונים יהיה שונה בתכלית ועל כן מומלץ לקבל הצעות מחיר ממספר רב ככל האפשר של מספקי שירותים אלה.

מילה אחרונה בנוגע לתחזוקת ביטוח המשכנתא

ביטוח המשכנתא הינו ביטוח של סכום המשכנתא שאתם משלמים. ככל שסכום זה יורד, גם סכום התשלום עבור הביטוח צפוי לרדת.

בשל התשלומים הלא משמעותיים עבור ביטוח המשכנתא, חלקינו שוכחים לתחזק את הביטוח.

דוגמא נפוצה ביותר היא פירעון חלקי של הלוואת המשכנתא ללא עדכון חברת הביטוח, ועל ידי כך – חיסכון בתשלום המשכנתא.

אולם המשך התשלומים עבור ביטוח המשכנתא, נעשה על פי התעריף שלפני הפירעון, עבור הסכום שלפני הפירעון.

משום כך, במקרה של פירעון של חלק מן החוב עבור המשכנתא, יש צורך לעדכן את חברת הביטוח וכך להפחית את תשלומי ביטוח המשכנתא בהתאם.כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.