הלוואות השוק האפור

הלוואה מהשוק האפורמהן הלוואות השוק האפור?

הלוואות השוק האפור, הינן אחת הדרכים הידועות לקבל כסף במזומן ובאופן מיידי, כמעט ללא שאלות ובוודאי ללא ערבים.

מי מבינינו אשר סורב להלוואה על ידי הבנק, או מיצה את האפשרויות האחרות לקבלת הלוואה – עשוי להסתנוור מן הקסם הטמון בקבלת צ'ק מזומן אשר מאפשר לפתור את הדאגות הכלכליות.

יחד עם זאת, הלוואות השוק האפור הן בעלות חסרונות משמעותיים ביחס להלוואות מהבנק והריבית שלהן גבוהה פי חמישים ויותר, מהריבית הממוצעת על הלוואות בבנקים השונים.

הלוואות השוק האפור מעוניינות להוות אפשרות שמזכירה לקיחת הלוואה מידידים. אם הגעת ואמרת שאתה זקוק לכסף תוכל לקבל אותו ללא שאלות מיותרות.

לעומת זאת, על תנאי ההלוואה, ישתדלו להשיב לך באופן מעורפל או אפילו מטעה. הלוואות השוק האפור נודעות במיידיותן, כאשר כל גוף המספק הלוואות מן הסוג הזה, בודק פרטים מינימליים אודות הלווה, לפני הלוואת הכסף.

גופים שונים ורבים מאפשרים הלוואות בשוק האפור. חלקם מוסדרים והוגנים, חלקם שייכים לרשת הפשע בארץ וחלקם מצוי במקום כלשהוא באמצע.

מפאת ההבדלים המהותיים בין מלווה למלווה, קשה לקבוע באופן תיאורטי ונרחב מהו אופיין של חיי ההלוואות בשוק האפור.

אם יתרונותיה של הלוואה בשוק האפור קוסמים לך, חשוב עד מאוד לבדוק מיהו הגוף שממנו מקבלים את ההלוואה.

הלוואה בשוק האפור – הליך קבלת ההלוואה

המלווים בשוק האפור יבצעו, על פי רוב, בדיקות מועטות על הלווה. בחלק מן המקרים תיבדק היסטוריית האשראי שלו ובחלק אחר יבקשו לראות תלוש משכורת.

במקרים מסוימים יסתפקו בלווה אשר יש ברשותו כרטיס אשראי פעיל. הלוואות בשוק האפור אינן מחייבות ערב, על פי רוב, אולם המלווה יבקש עירבון אשר גבוה מסכום ההלוואה.

הלוואות בשוק האפור – יתרונות וחסרונות

לא מומלץ לקחת הלוואה בשוק האפור, שכן הלוואה זו הינה ברוב המקרים יקרה יותר באופן משמעותי, מזו שניתן להשיג בבנקים.

יתרונותיה של הלוואה בשוק האפור הינה המיידיות שלה והעובדה שהיא אינה מבקשת ערבים.

נוסף לכך, כמעט כל אדם יוכל לקבל הלוואה כזו, בניגוד לבנקים, המציבים קריטריונים ומאפיינים שיש לעמוד בהן על מנת לקבל הלוואה.

חסרון גדול של הלוואות השוק האפור טמון בריביות. ריבית על הלוואות לתקופת זמן של חצי שנה עד שנה (אצל גורמים מוסדרים יחסית בשוק האפור) נעה בין 56% ל – 150% – תלוי בסכום ובגובה ההחזר.

יש לזכור כי ריבית קבועה על משכנתאות בבנקים היום לא מגיעה אפילו ל – 10% שנתית.

בשל האופי המעט פרטיזני של חלק מהמלווים בשוק האפור, ישנו חשש בנוגע לאופי הטיפול של מלווים אלו באנשים המאחרים בתשלומים.

ראשית, אם כעירבון נתן הלווה דברי ערך, המלווים עשויים שלא להתחשב בו ולממש באופן מיידי את הערבונות שהושארו בידיהם.

בנוסף, עלות האיחורים בהפקדות היא גבוהה להחריד. קשה לדעת אם ישנם גופים המשתמשים בשיטות אלימות, על מנת לשכנע חייבים לשלם את חובם.

אולם ניתן להניח, שאם המלווה הינו עבריין וסכום הכסף הינו גבוה – שיטות חיוב אלה אינן בלתי סבירות.

הלוואות בשוק האפור – ממה חשוב להיזהר?

שלוש עצות לסיכום, לאלה אשר מתפתים לקחת הלוואות בשוק האפור:

1. בדקו בציציות את המלווה שלכם. וודאו שברורים לכם תנאי ההלוואה ושמדובר בחברה מוסדרת ולא בגוף עברייני כלשהו.

2. אל תיקחו יותר כסף ממה שאתם צריכים. אם הגעתם למלווה שמחייב מינימום בהלוואה – אל תתפתו לקחת הלוואה גבוהה יותר מזו שאתם זקוקים לה.

3. וודאו שאתם מבינים את גובה הריבית השנתית שתשלמו. שאלו ובררו האם המספרים שנאמרו לכם מתייחסים לריבית שנתית, או לריבית חודשית. עצה זו חשובה מאין כמוה, מפני שמלווים בריבית נוהגים לציין ריבית חודשית.

לקחנו הלוואה בשוק האפור – מה עכשיו?

אנשים אשר בוחרים לפנות לקבלת הלוואה בשוק האפור, נדחו כנראה על ידי הבנקים. משום כך, הלוואה בשוק האפור עשויה להפוך מאירוע חד פעמי לדרך חיים שלמה.

אנו ממליצים להתבונן על לקיחת הלוואה בשוק האפור כעל שעון מעורר. במרבית המקרים, הלוואה אינה מסדרת את המצב הכלכלי של הלווה.

לשם כך – דרוש שינוי אמיתי בהרגלי הצריכה. נסו לבחון את הרגלי ניהול הכספים שלכם ולייצר שינוי אמיתי, על מנת לעצור את גלגל ההלוואות והצורך בכספים נוספים.

ניתן להיעזר לשם כך במאמנים כלכליים.כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.